Tento overený postup,recept máme doma už od dávna a tak mi nedá ,aby som sa s Vami nepodelila.Keďže každý si chce dopestovať,čo posadi tak práve teraz je nato vhodný čas.
Do fľaše nalejeme mlieko,ktoré aplikujeme na listy paradajok.
Paradajky postriekame keď majú aj veľké listy a plody na nich.Vyrastú nám bio plody.
Takýto postrek mliekom môžeme robiť aj častejšie keď je v lete viac zrážok.Potom sa môžeme tešiť zo svojej bio úrody.
smejkad, 14. júla 2015 o 10:26
presne opak by ma napadol, ved mlieko obsahuje cukor a ten je pre kvasinky a plesne uzasna maskrta
a plesen na mlieku a mliecnych vyrobkoch tiez nieje rarita
nejde mi do hlavy, ako by to mohlo fungovat :-(
mezi, 14. júla 2015 o 12:00
funguje to, lebo autorka uviedla, že je to postrek preventívny. teda rastliny sú postriekavané pred získaním plesne. Mlieko za 1 deň v horúčavách, za 2 bez skvasí a mliečne baktérie tvoria potom tú ochranu - to vedia hádam všetky ženy :) a možno aj užívajúci si muži, o aké prostredie to tam dole ide. Nefunguje to ako likvidátor už nadobudnutej pliesne paradajok. Inak myslím si, že uzáver, závit, rozprašovača dosadne rovno na fľašu mlieka.
pacik, 14. júla 2015 o 17:07
Teraz ma napadlo, môže byť aj trvanlivé mlieko z krabice, alebo radšej normálne, ja by som asi dala to normálne...Vďaka za odpoveď :-)
radost, 14. júla 2015 o 20:31
nuž..moja známa toto realizuje so zakysankou nielen na rajčiny..aj na uhorky...úspešne..my nie sme dôslední..vraj jej to poradili južní predajcovia rajčín-aj uhoriek-u nás..
joel, 15. júla 2015 o 11:57
kto tomu neveri alebo sa mu nechce takto predchádzať plesni nech používa chémiu a nech sa nerobí múdry, olinečka ďakujem za radu.
boxik, 15. júla 2015 o 12:00
Táto rada nemá žiadne podklady čo by dokazovali účinnosť, pretože rozprášené mlieko je podporovateľom plesní a nie ich likvidátorom, po skvasení vytvára kyslé prostredie ktoré nepriaznivo pôsobí na rastlinu ako takú. Rozhodne je oveľa účinnejšie vypestovať zdravé rastliny aby s pomocou klasických postrekov, väčšinu z nich povoľujú aj bio predpisy , sama rastlina účinne bojovala s touto pliagou. Jednoznačne chýba dôkaz , takto je to iba v konštatovaní , mne to pomáha, možno.
mezi, 17. júla 2015 o 06:47
máloktorá rastlina neznesie kyslé pH. Takých vyslovene zásaditomilných narátaš v našich záhradách na prstoch jednej ruky. 5,5 - 6 na stupnici pH nie je pre rastliny zabiják a znesú to aj na koreňoch. Hortenzie, oleandre, rododendrony, azalky, vresy, rebarbora, jahody, to priam milujú. Ešte aj prihlúply rozchodník v takom pH zakvitne. Silne kyslé prostredie s pH 0 či 1 v záhrade sotva dosiahneš. A keby aj, stále je to OK, pýrovité buriny môžeš dokonca potriekať priamo kúpenou 32% kyselinou HCL a čuduj sa svete, rastlina porastie ďalej.. Celý čas je tu reč o preventívnom postreku, nie o liečiteľskom.
vini55, 18. júla 2015 o 19:08
Ja používam inú metódu- keď má rastlina stonku hrubú zhruba 1,5cm,
tak ju nad zemou prepichnem čistým medeným drôtom, ktorý nechám v stonke. Postreky proti pliesňam sú na báze medi. Ten drát oxiduje a do rastliny sa dostane meď, ktorá zabraňuje tvorbe pliesní. Mne sa osvedčilo.
radost, 18. júla 2015 o 19:58
ja som sa dnes stretla so známou,ktorá realizuje ten postrek preventívne protiplesňový:
tá maďarka jej poradila to-čo robí sama:
do 10 l vody rozmieša 1 zakysanku a postrekuje..
moja známa hovorila-že dá vody o dáky liter menej a postrekuje rajčiny..uhorky aj cibuľu..kým okolie už má plesňou napadnutú úrodu..ona má ešte zdravú..ten postrek robí už zo 15 rokov..a pochvaľovala si..