Bylinky sa zbierajú od jara do jesene,no hlavne v lete ked zbierame bylinky,ktoré majú vyžšie stonky,zaberajú dosť miesta a v byte je ťažko ich sušiť,hlavne ak chcem vysušiť väčšie množstvo byliniek.Ja som to vyriešila takto:
Veľká väčšina byliniek sa zberá teraz v lete a to ked nazberám,tak za celú náruč byliniek.Také množstvo treba dobré a kvalitne vysušiť,lebo bylinky by sa mali strihať vysušené,nie za čerstva.
Vyriešila som to tak,že som si v izbe natiahla šnúrku od steny k stene.Na každej máme nejaký obraz ,ktorý je zavesený na klincu.Na klinec uviažem šnúrku,potiahnem krížom k druhému a upevním na klinec.Takto si na šnúrku povešam bylinky a krásne za pár dní mi vyschnú.A tá vôňa v izbe,tak to si asi vie každý predstaviť
Tu sú krásne vysušené bylinky.Podľa druhu si ich roztriedim.Tu mám asi 5-6 druhov a to ľubovník,mätu piepornú,miší chvost,repik,medovku,zlatobyľ,betoniku,...
Začínam zberať na jar,ked začína kvitnúť podbeľ.Tú som práve v lese na jahodových,ostružinových a malinových listoch. Začínala kvitnúť aj šalvia.Na takéto chodievam s košíkom.
Takéto drobné sušim rozprestretá na plachte,natržník husí,alchimilku,skoroceľ,materinu dušku a pod.
Lipový kvet,
Ked si roztriedim bylinky,tak ich každé zvlášť strihám.
Strihám kvalitné časti a zažlknuté a hnedé odstraňujem.Tie nie sú vhodné na čaj./Na obr. mi to skreslilo do červena,ale v skutočnosti tie lístky sú hnedé,ktoré som odstranila.Je to ľubovník./Taktiež ak je byľ dlhá 30-40 cm,tak strihám iba vrchnú časť asi 10 cm.a bočné tenké.Ostatnú t.j. strednú,hlavnú hrubu stonku odhadzujem.
Takto mi ostane kvalitna bylinka na čaj.
Každý druh bylinky takto potom uložím do sáčku a nakoniec ked mám všetky bylinky posušené,tak si ich miešam.
Uvediem1-2 príklady,ako miešať bylinky.
1,čiernohlavok,alchemilka obyčajná,betonika lekárska,,levanduľa,ľubovník,miší chvost,nátržnik husi,praslička,repík a veronika.--osoží pri ženských chorobách,dýchacich,traviacich i močových chorobách.
2,fialka trojfarebná,miší chvost,nátržnik husí,prasličky,veroniky,žihľavy,jahody,ostružiny,mäty piepornej,púpavy,skorocelu,rumančeka,,feniklu,--slúži ako univerzalný detský čaj.
3,mäta pieporná,medovka lekárska,,miší chvost,rumanček,fenikel,valeriana,--ukľudňujúci.
4,4-5 druhy metky zmiešam spolu,--proti prechladnutiu.
5,žihľava,yzop,veronika lekárska,šalvia lekárska,skoroceľ,list ríbezle čiernej,prvosienka,podbeľ,pľucník lekársky,pamajorán,obyčajný,natržník,miší chvost,materina duška,kvet lipy,hluchavka a t.d.-- prieduškové,pri kašli.
Je to veľké množstvo kombinácii,ja som uviedla tie podľa mňa základné kombinacie,ktoré užívame roky.
Takto v dozach držím bylinky celý rok.
Sušená levanduľa a yzop je vhodný do skriň na prevoňanie pradla a proti moľom.Taktiež ked vyšijete pekné vrecuško môžte použiť ako darček.Verte,že sa takému darčeku každý poteší.
katy12, 29. septembra 2017 o 19:54
Pekný fotopostup, no odporúčam tie bylinky sušiť v tmavej vetranej miestnosti bez slnka. Takto si zachovajú aj úžasnú farbu. Mne sa páči tento postup: » www.chovatelahospodar.sk/clanok/spravne-uchovavanie-byliniek-225...