Prečo je tento postup taký jednoduchý? Nepotrebujete mixér! Vážne. Každý rok si aspoň raz vyrobím domáci krém. Viem, je tu už zopár receptov na výrobu domácich krémov, ale tento môj je predsa jedinečný, pretože suroviny použité na výrobu sú iné, pridala som podľa toho, čo som našla a vymyslela :)
Zahrejte sa na jeseň škoricovo - pomarančovým hydratačným krémom. Panenský olivový olej má na pokožku blahodárne účinky, zjemnia ju výťažky z levandule úzkolistej a ako emulgátor poslúži čerstvý voňavý včelí vosk. Už sa len s radosťou krémovať a na rozlúčku zamávať vysušenej a popraskanej pokožke :)
Ako všetci už dobre vieme a určite sa tešíme, blížia sa najkrajšie sviatky v roku - Vianoce. Mnohí z nás rozmýšľajú, čo podarovať svojim blízkym. Hneď tu máme jeden nápad! :D
Fľaštičku pekne vyzdobte, zabaľte a potešte ich.
Prečo neuvádzam množstvo surovín? Ja som totiž taký "bádateľ" a nikdy sa nedržím presne podľa receptov či postupov. Len si niečo pozriem a skúšam po svojom. Takisto tento krém je len výsledkom náhody, pokusu a šťastia, po roku a niečo som sa rozhodla pred zimou vyrobiť si nový, pretože starý som už spotrebovala. Chcem sa s Vami podeliť o môj postup výroby, pretože je jednoduchý, suroviny som dávala len od oka.
Zopár dní až týždeň pred výrobou samotného krému si potrebujeme vyrobiť ochutený olej. Ako? Panenský olivový olej (alebo iný: slnečnicový, repkový, avokádový...) by sme mali mať po ruke. Oleje lisované za studena - panenské obsahujú všetky prospešné látky, ktoré sa pri bežne spracovávaných olejoch strácajú. Do sklenenej fľaše (lepšie než plastovej, plastové uvoľňujú drobné plastové častice do obsahu fľaše) dáme namrvenú levanduľu, drobný kúsok čerstvého rozmarínu, malý kúsok škorice, kúsoček mäty a dúšky tymiánovej alebo materinej. Kombináciu si zvoľte sami, je to na Vás. Zalejeme olejom, zatvoríme fľašu a necháme na tmavom mieste. Oleja môžete pre začiatok použiť 100 ml alebo i viac, ak by Vám neskôr pri výrobe pripadalo toho oleja veľa, necháte si ho na niečo iné a odložíte na neskôr.
Používam iba domáce bylinky vypestované na našej záhradke a domáci včelí vosk tohtoročný.
NÁRADIE MUSÍ BYŤ STERILNÉ - základ dlhej trvanlivosti. Nalejeme doň vriacu vodu alebo vytrieme s alkoholom.
Keď už máme hotový bylinkový olej, môžeme sa pustiť do výroby krému. Hurá! Do pohára si dáme bylinky - levanduľu, materinu dúšku a harmanček, alebo kto čo chce a pripravíme si silný zápar - čaj. Netreba veľa. Zalejeme ich vriacou vodou a necháme lúhovať. Môžeme kľudne ochutiť medom, veď to bude v našom kréme :)
Tu sa nám už zápar pekne sfarbuje do ružova.
Potrebujeme:
1. včelí vosk
2. olej
3. vodu (čajík)
Bylinný olej krásne vonia, nie veľmi silno za bylinkami, ale celkovo sám o sebe.
Precedíme ho do prázdnej a suchej! nerezovej alebo smaltovanej nádoby vhodnej na varenie.
Tu je precedený.
Čajík sa nám stále lúhuje, potom ho precedíme.
Do oleja narežeme kúsočky včelieho vosku, znovu od oka. Malo by platiť včelí vosk 1 diel a olivový olej 2 diely - teda včelí vosk a olej v pomere 1:2. Ale je to na Vás, ak chceme hustú a pevnú emulziu, dáme viac vosku, ak chceme krém riedky a skôr ako telové mlieko, dáme menej vosku.
Pripravíme vodný kúpeľ. Do rajnice alebo hrnca dáme čistú vodu a do nej nádobu s olejom a voskom. Necháme zovrieť a počkáme, kým sa vosk v oleji nerozpustí. Pomáhame si miešaním.
Toto je zápar - čajík. Pridáme ho do oleja s roztopeným voskom. Koľko? MAXIMÁLNE ho môžeme použiť toľko, koľko sme dali oleja. Napr. 100 ml oleja a 100 ml vody. Nie viac. Prečo? Potom sa Vám môže v hotovom kréme začať voda oddeľovať od oleja, a to nechceme. Alebo sa Vám nepodarí zmiešať suroviny ešte pri výrobe. Málo vody rovná sa hustý mastný krém - lepšie chráni pokožku a viac vody rovná sa jemný nemastný vláčny krémik, môžeme sa ním častejšie krémovať a nič nám nezamastí, máte pocit ľahkosti na pokožke a aj akoby pokožka dýchala. Ja som dala viac.
Takto vyzerajú vonné oleje - esenciálne alebo éterické.
Neprežeňte to s nimi tak ako ja :) menej je viac, stačí zopár kvapiek max tak 10 z jedného a 10 z druhého na asi 100 ml oleja. Ja som dala trochu viac a niekomu môže byť tá intenzívna vôňa nepríjemná. Kvapkáme až keď máme nádobu mimo tepla zo šporáku, aby nám vône nevyprchali.
Fáza chladnutia a miešania. BEZ MIXÉRA! Naozaj. Dá sa to, ručím za to, skúšala som to už asi tri krát a vždy to vyšlo. Poriadne zmes lyžičkou premiešame a miešame a miešame.
Tu krém hustne, trvá to dlho, aj pol hodinu, nemusíme stále miešať, dôležité je to na začiatku a na konci. Konečnú hustotu zistíte, ak je krém izbovej teploty. Viac už veľmi nezhustne. Pokiaľ je teplý, ešte nie je hotový.
Pripravíme si sklenené dózičky. Sterilné a čisté.
Hotový krémik naberieme lyžičkou do nádobky a uzatvoríme ju.
Skladujeme v chladničke. Mimo nej Vám krém nevydrží dlho, tak týždeň, dva, možno trochu viac. V nej trochu zhustne a vydrží rok aj dva. Mne určite, naberáme si ho čistými rukami, špachtličku netreba.
Voňavý, príjemný, chladivý... taký je. Prírodný domáci krém.
Olivový olej, Repkový olej - žltá farba krému
Slnečnicový olej - biela farba krému
Dúfam, že sa vám postup páčil :)
silvia16, 22. decembra 2018 o 21:21
Veľmi pekný. Musí nádherné voniat. Mate u mňa 5 hviezdiciek. Určite vyskúšam keď po zháňam všetké suro viny.
Mohlo by vás zaujímať: