Obrazy: tipy a triky, vešanie, čistenie a zbavovanie sa mušincov

Obrazy: tipy a triky, vešanie, čistenie a zbavovanie sa mušincov
Foto: sons

Materiál


Postup práce

Obrazy visia v žiadúcej polohe, keď na zadnú stenu rámu dole prilepíme pásik šmirgľového papiera. Obrazy nečistíme doma. Zájdené obrazy zveríme odborníkovi, ktorý zistí techniku maľovania obrazu, posúdi materiál, na ktorom je obraz maľovaný, spôsob fixácie a podobne. Umývaním obrazov vodou, ktorá vniká do trhliniek maľby, liehom, čpavkom a pod. môžeme obraz poškodiť alebo celkom znehodnotiť.

Obrazy oprašujeme štetcom alebo čistou prachovkou. Tým ich zbavujeme prachu, ktorý sa na nich usadzuje. Môžeme cez ne tiež ľahko prejsť jemnou kefkou z vysávača. Obrazy zbavujeme prachu aj na rube. Obrazy rámujeme vhodným rámom. Napríklad na lepty, tlače, fotografie použijeme tenké lišty, na olejové obrazy strieborné alebo zlaté, tvarovo bohatšie rámy, ktoré svojim štýlom zodpovedajú obrazu. Niektoré jednoduché obrázky môžeme namiesto zarámovania vložiť medzi dve sklá a zavesiť pomocou tenkého umelého vlákna.

Obrazy vešiame v rozličných výškach podľa veľkosti a jasnosti. Najvhodnejšia výška je v rovine očí. Menšie obrazy s menej výraznými motívmi vešiame nižšie, veľké obrazy s výraznými maľbami vešiame samostatne a môžeme ich zavesiť aj vyššie. Obrazy vyžadujú správne osvetlenie. Prv než ich definitívne umiestnime, musíme sa vo dne presvedčiť, či budú dobre osvetlené.

Obrazy vešiame na skobky bezpečne upevnené v stene. Väčšie zasklené obrazy sú ťažšie a treba ich dobre upevniť.

Rámy zbavujeme mušincov tak, že ich umyjeme handričkou namočenou vo vode, v ktorej sme varili cibuľu. Muchy sa takým rámom budú vyhýbať.

Pozlátené rámy očistíme rozkrojenou cibuľou a potom ich do sucha vytrieme. Môžeme ich utierať handričkou navlhčenou saponátom a octom.Páči sa ti tento návod?
Fejsbukni
Ohviezdičkuj, ako veľmi sa ti páči...

Staňte sa fanúšikom nášho nového webu: 3 komentáre k návodu
  • mamatata2, 25. júna 2013 o 16:50
    Veľmi dobré a užitočné rady. Ďakujem.


  • cesminaz, 25. júna 2013 o 20:48
    nadherny obraz..


  • artjane, 7. júla 2013 o 17:22
    Ďakujem cesminaz za pochvalu.. :)Pridaj komentár:

Prihlás sa prezývkou z Varecha.sk alebo Nápady.Pravda.sk:Nemáš registráciu na Varecha.sk alebo Nápady.Pravda.sk? Registrácia

Každodenný
súhrn receptov »
Tento návod VytlačiťDaj na FacebookPošli mailomDo mobiluDo mobiluUpozorni admina
QRCode - ak máte v telefóne čítačku QR kódovNápad do mobilu:
Skrátená linka do SMS-ky alebo na nadiktovanie do telefónu:

Mohlo by vás zaujímať: