Skrášľovanie stien pomocou šablóny

Skrášľovanie stien pomocou šablóny
Foto: sons

Pestré steny, namaľované s fantáziou, zdôrazňujú individualitu každého bytu. Sú rôzne techniky ako napríklad, pomocou šablóny, špongie, pečiatok, nálepiek alebo iných dekoratívnych prvkov.

Materiál


Postup práce

Maľovanie pomocou šablóny patrí medzi staré maliarske techniky, ktorými sa oživovali jednofarebné steny. Jednou z dôležitých pomôcok bola vyrezaná šablóna s dekoratívnym vzorom. Šablóna sa upevní napríklad maliarskou páskou, aby nám držala pevne na stene a neposunula si pri maľovaní. Určite ste už videli túto techniku v mnohých historických domoch, kde obdivujeme krásne vzory, ktoré vznikli týmto spôsobom.

Aj v súčasnosti môžeme túto techniku využiť na vyzdobenie steny v detskej izbe alebo vyzdobiť prázdne steny v byte.

Vhodné šablóny si kúpime v špecializovanej predajni alebo si ich vyrobíme sami. Na internete nájdete inšpiráciu aj predlohy rôznych motívov.

Ak nie sme veľmi zdatní v narábaní so štetcom, použijeme iba dve, či tri farby. V nijakom prípade sa nepustíme do drobných vzorov.

Čím je podklad hladší, o to jednoduchšie sa vzor prenáša. Pomocou tupovacej techniky sa dajú skrášliť aj také materiály, ako sú tapety z drsných vlákien alebo reliéfne tapety. Odporúčam však suchší a stabilnejší štetec.

V špecializovanej predajni dostať aj špeciálne farby na šablónovú techniku, no stačí akákoľvek hustejšia farba.

Maľovanie pomocou šablóny možno okrem stien skrášliť aj nábytok, dvere a textílie, kde sa použije farba na textil.Páči sa ti tento návod?
Fejsbukni
Ohviezdičkuj, ako veľmi sa ti páči... Hlasovali 3 ľudia (5,0 hviezdičiek)

Staňte sa fanúšikom nášho nového webu: Jeden komentár k návodu
  • jarbra, 12. februára 2014 o 09:34
    @sons pacia sa mi tvoje kvety ... :-)Pridaj komentár:

Prihlás sa prezývkou z Varecha.sk alebo Nápady.Pravda.sk:Nemáš registráciu na Varecha.sk alebo Nápady.Pravda.sk? Registrácia

Každodenný
súhrn receptov »
Tento návod VytlačiťDaj na FacebookPošli mailomDo mobiluDo mobiluUpozorni admina
QRCode - ak máte v telefóne čítačku QR kódovNápad do mobilu:
Skrátená linka do SMS-ky alebo na nadiktovanie do telefónu:

Mohlo by vás zaujímať: