Pri čítaní komentárov k jednému môjmu svietniku ma napadlo, že možno nezaškodí pripomenúť si základné požiarne bezpečnostné pravidlá, ako zaobchádzať s horiacou sviečkou. Sú úplne jednoduché, len ich treba naozaj striktne dodržiavať! Onedlho bude Sviatok všetkých svätých, potom zase Vianoce, sviečky budeme zapaľovať v hojnom počte a preto myslím, že neuškodí trochu si ich pripomenúť ...
Sviečky používajte OPATRNE. Nikdy nemanipulujte s horiacou sviečkou.
Zapálenú sviečku NIKDY nenechávajte bez dozoru.
NEZABUDNITE zahasiť sviečku pred vašim odchodom z miestnosti a pred spaním.
NEMANIPULUJTE so sviečkou, pokiaľ vosk nevychladne, hrozí popálenie.
Zabezpečte PEVNÉ uchytenie sviečky.
ZABEZPEČTE, aby v miestnosti kde horí sviečka nebol prievan (prievan môže sviečku zhodiť, alebo preniesť iskru napr. na záclonu)
V blízkosti horiacej sviečky NESMÚ byť horľavé materiály, ktoré by sa mohli od nej zapáliť (záclona, vianočný stromček, obrúsok, papier, koberec a pod.)
Sviečku alebo kahanček dajte PRE ISTOTU na nehorľavý podnos, napr. na dostatočne veľký kuchynský tanier.
Sviečku umiestnite MIMO dosahu detí a zvierat, alebo aspoň v DOSTATOČNEJ vzdialenosti od detí a zvierat.
NIKDY nedovoľte deťom hrať sa so sviečkami.
zdroj: zachranari.sk, dobrovoľný hasiči
douglas, 28. augusta 2013 o 09:00
Pekne napísané...to mi pripomenulo, ako sme tohoto roku v januári museli porezať asi 40-ročné ihličnany rastúce asi meter od hranice pozemku, pretože za suseda máme plukovníka gšt, ktorý si pod stromami zo svojej strany urobil otvorené ohnište. Ano, ano bezpečnosti a ľudskej hlúposti nie je nikdy dosť ;).
marcy, 28. augusta 2013 o 10:33
mám obrovský rešpekt pred ohňom,zapaľujem iba podľa týchto rád kvalitné sviečky,sajrajty nám škodia ako aj umelé vône do bytu, toľko v telke propagované
ababa, 3. novembra 2013 o 06:01
...a ak dôjde k najhoršiemu, v panike nehaste vodou, horiaci vosk sa rozprskne po okoplí, žiaľ vlastná skúsenosť... Prajem len pekné chvíle pri sviečke :-)