Raz ma na sociálnej sieti upútala výroba tohto kochlíku zo starej plechovky. Keďže sme nedávno prerábali dom, všetok potrebný materiál sme mali ešte zvýšený v garáži. Zohnať starú plechovku od sladkostí už nebol problém a chuť majstrovať prišla aj sama. Spôsobom , ktorý Vám ukážem je možné zrenovovať aj menšie konzervy trebárs od sekaných paradajok. Vyskúšajte.
Nevenoval som veľkú pozornosť materiálu, ktorý sme mali doma, no pre tým menej oboznámených majstrov pár detailov: sieťka na lepenie sa používa napr. pri omietaní sadrokaróna, postačí použiť lepidlo na báze cementu a špárovaciu hmotu dostať v rôznych farbách. Plechovka by mala byť očistená od nečistôt. Obkladačky si tupím ťažkým predmetom nabijeme na kúsky rôznych veľkostí a tvarov, aby nám pri výslednom efekte obkladania vznikla zaujímavá mozaika.
Z lepidla a vody si vymiešame o niečo riedku zmes. Potom, ako ju necháme 5 minút postáť, napučí a spevní svoju konzistenciu. Tá by mala byť ako pomazánka. Vodu pridávame opatrne, radšej v menšom množstve. Pokiaľ by nám počas práce zmes trochu ztuhla, pridáme trošku vody a opäť premiešame.
Zo sieťky si vystrihneme požadovaný tvar podľa plechovky, ktorú chceme recyklovať.
Postupne po menších plochách začneme nanášať lepidlo, najprv si zalepíme konce sieťky.
Takto si pripravíme prvú časť plochy, na ktorú budeme lepiť kúsky obkladačiek.
Pokiaľ máme tenšie obkladačky, lepidlo nanášame len v tenšej vrstve, pokiaľ je ich hrúbka väčšia, naneste o niečo viac lepidla, aby ste do neho mozaikový kúsok viac zastrčili.
Ak natretú plochu obložíme kúskami obkladačky, natrieme ďalšiu plochu, ktorú budeme následne obkladať.
Použitím rôznych farebných obkladačiek môžeme vytvárať mozaiku tvarov a znakov, ktoré nekladú medze fantázii (špirály, hviezdy, geometrické vzory). Ja som striedavo v širších pásoch obložil plechovku svetlohnedými dlaždičkami s aplikáciou kvetu a bielymi dlaždičkami. Keď skončíme s obložením celej plechovky, takýto polovýrobok by mal schnúť aspoň 24 hodín.
Pokračujeme po dobrom zaschnutí lepidla, a síce špárovaním. K tomu si rozmiešame špárovaciu hmotu s menším množstvom vody. Nezľaknite sa, ide to pomaly, len treba miešať a miešať, raz to povolí. Potom buď prilejeme ešte vodu alebo dosypte podľa hustoty špárovaciu hmotu. Opäť, necháme napučať minimálne 5 minút.
Nanášame opatrne špárovaciu hmotu ako pásik, ktorý potom hubkou alebo handričkou roztierame pomedzi špáry.
Zároveň kachličky zbavujeme prebytočnej hmoty a uhládzame špáry medzi nimi. Špárujte do protismeru hrán, uhládzajte jemne, v smere špáry. Postupujte opatrne, po celej ploche. Zvlášť sa potom povenujte uhladeniu konca a začiatku, plechovky, kochlíka. Keď skončíme, necháme všetko opäť poriadne uschnúť. Po uschnutí, zbavíme kochlík prebytočnej špárovacej hmoty a drsného povrchu jemnou kefkou.
Kochlík či dóza (napríklad na štipce) je sympatická recyklácia plechovky a starých kachličiek. Spríjemní tak Váš balkón alebo záhradný altánok. Na dekoráciu môžete použiť trebárs nejakú lesklú látku, stuhu či farebnú sieťku, ktoré na kochlík decentne aplikujte. Ako som už písal, fantázii a šikovným rukám sa medze nekladú.
rossait, 17. septembra 2013 o 21:16
prakticky, vyborny recyklacny napad aj s velmi dobre napisanym postupom, krasna praca