Renovácia stoličky - hokerlíka (fotopostup)

Renovácia stoličky - hokerlíka (fotopostup)
Foto: dedy
dedyDedy, Trebišov, 17. novembra 2015 3:31Ďalšie jeho nápadyĎalšie jeho recepty

Postup práce

Väčšinou pri objavení starej stoličky v zabudnutom kúte povaly, alebo pivnice je táto v úbohom stave. Prvým krokom je vyťahanie (ne) odborne použitých klincov na rýchlu opravu počas času jej životnosti. Pri vyťahovaní som si pomohol dvomi lepšími skrutkovačmi oproti sebe pod hlavičku klinca. Pozor na úraz. Používajte dobré pracovné kožené rukavice. Ak už dostanete klinec tak 0,5 cm nad drevo, tak potom už sa použijú k tomu určené kliešte na klince, ktoré pri vyťahovaní klinca podložte napr. špachtľou, aby ste ešte vic nepoškodili drevo a postupne ako sa klinec dostáva von (väčšinou je poriadne dlhý a už hrdzavý) podložte kúsok doštičky až sa dostane von. Ja som z jednej stoličky dostal 36 klincov.

Nakoniec sa vám podarí stoličku celú rozobrať na pôvodné diely. Ak to predsa len nejde a nábytok je v lepšom stave, nerozoberajte nasilu, ale len obrúste.
Renovácia stoličky - hokerlíka (fotopostup) - obrázok 2

Mne sa podarilo rozobrať dve z troch a takto to potom vyzerá. Každý kus treba zbaviť starej farby. Dobre to ide teplovzdušnou pištoľou a špachtľou a nakoniec brúsenie vibračnou brúskou. Prípadné chýbajúce, alebo odlomené a stratené kusy treba vyrobiť nanovo a dolepiť.
Renovácia stoličky - hokerlíka (fotopostup) - obrázok 3

Nasleduje tmelenie tmelom na drevo, napr. AKRILIN. Je v rôznych farbách, ja používam biely, je ho pekne vidieť a lazúra na neho dobre chytá. A potom zasa brúsenie do hladka a vyškriabanie spojov (čapov stoličky)
Renovácia stoličky - hokerlíka (fotopostup) - obrázok 4

Nasleduje lepenie celého kusa. Požil som DUVILAX na drevo. Krásne schne a po vytvrdnutí sa dajú veľmi dobre odstrániť prípadné zatečenia lepidla. Budete potrebovať stolárske zvierky
Renovácia stoličky - hokerlíka (fotopostup) - obrázok 5

Nasleduje náter. V prípade napadnutia dreva červotočom som použil BOCHEMIT. Je aj číry, aj farbený. Dá sa dobre striekať obyčajnou fľašou z rozprašovačom. Potom bude pravdepodobne treba znova brúsiť, lebo drevo zchlpatie. Základný náter je robený lazúrou CHEMOLAK s-klasik vo dvoch vrstvách a vrchný CHEMOLAK s-extra tak isto vo dvoch vrstvách.
Renovácia stoličky - hokerlíka (fotopostup) - obrázok 6Páči sa ti tento návod?
Fejsbukni
Ohviezdičkuj, ako veľmi sa ti páči... Hlasovalo 10 ľudí (4,5 hviezdičiek)

Staňte sa fanúšikom nášho nového webu: 3 komentáre k návodu
  • zinnajdha, 18. novembra 2015 o 13:57
    pekné.


  • pivonka, 18. novembra 2015 o 14:14
    Je taký krásny, že môže poslúžiť ako odkladací stolík. Keď vidím, z čoho si ho stvoril, len pozerám. Máš zlaté ruky.


  • hubata, 20. novembra 2015 o 12:37
    Obdivujem mužov ktorí vytvoria zo starej veci novú a vdýchnu jej aj svoj vkus. Tebe sa to podarilo. Je to veľmi pekné.Pridaj komentár:

Prihlás sa prezývkou z Varecha.sk alebo Nápady.Pravda.sk:Nemáš registráciu na Varecha.sk alebo Nápady.Pravda.sk? Registrácia

Každodenný
súhrn receptov »
Tento návod VytlačiťDaj na FacebookPošli mailomDo mobiluDo mobiluUpozorni admina
QRCode - ak máte v telefóne čítačku QR kódovNápad do mobilu:
Skrátená linka do SMS-ky alebo na nadiktovanie do telefónu:

Mohlo by vás zaujímať na Pravda.sk: